Główna Działania Rok 2010 w Kole PKE
Rok 2010 w Kole PKE

Rok 2010 w Kole Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy

Ważne konferencje:

22 kwietnia w Światowym Dniu Ziemi zorganizowano ze wsparciem finansowym Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju konferencję ukazująca XX – letni dorobek Koła PKE w Krynicy na tle XXX – lecia istnienia i działalności Polskiego Klubu Ekologicznego. Tematykę Konferencji przygotowano w takiej formule, aby podkreślić społeczno – zawodowe możliwości współpracy Koła PKE z Urzędem Miejskim; pojęcie zrównoważonego rozwoju rozważano w wielu aspektach rozwojowych.

 

Burmistrz Krynicy przedstawił projekt finansowany przez Unię Europejską p.t. Program wodno – ściekowy Gminy Krynica – Zdrój, jako najważniejsze wyzwanie bieżącej chwili.

Nobilitacją Konferencji, a zwłaszcza Koła PKE, była obecność Honorowego Prezesa PKE Pana prof. dr hab. inż. Stanisława Juchnowicza oraz obecnego Prezesa ZG PKE prof. dr hab. inż. Adama Guły, prof. dr hab. inż. Janusza Sabora z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr inż. Feliksa Stalony – Dobrzańskiego z AGH w Krakowie, który reprezentował Zarząd Okręgu Małopolska PKE oraz dra Dariusza Reśko, który będąc członkiem krynickiego Koła PKE, przywitany był jako Dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Zarządzania Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Oprawę plastyczną obrad stanowiły wystawy :

o plakatowa - prezentująca ostatnie 10 lat dokonań Koła autorstwa Pani Bożeny Siemek – sekretarz Koła oraz

o edukacyjna wypożyczona z ZG PKE pt. Nietoperz – demon czy ptak ?

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacja ważniejszych publikacji książkowych, a także materiałów propagandowych niektórych Okręgów i Kół PKE.

Referaty oraz kronikę najważniejszych dokonań krynickiego Koła PKE opublikowano w broszurze rozprowadzanej wśród uczestników konferencji

§ W dniach 21 i 22 października, wspólnie z Miejskim Kołem PKE w Gliwicach, byliśmy współorganizatorami konferencji podsumowującej dwuletni projekt „Ekosanitacja terenów wiejskich w zabudowie rozproszonej w dorzeczu Górnej Wisły ”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

21 października odbyła się sesja naukowa na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Gliwickiej, z udziałem pracowników naukowych - dr hab. inż. Ewa Zielewicz i studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki tamtejszej Uczelni, z udziałem pracowników naukowych ze Stowarzyszenia ECOHOME w Mińsku na Białorusi, pracowników naukowych World Lab ze Lwowa z prof. Petro Hrystyszynem na czele, dr inż. Wojciechem Dąbrowskim z Politechniki Białostockiej, z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, z SGH w Warszawie oraz z Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego w Warszawie: Dyrektor MOB IT-P w Krakowie prof. dr hab.inż. Stanisław Twardy oraz dr inż. Andrzej Jucherski i mgr inż. Andrzej Walczowski – Górskiego Centrum Badań i Wdrożeń IT-P w Tyliczym.

W całym przebiegu Konferencji brał udział Pan Gunnar Noren – Coalition Clean Baltic, ze Szwecji; przedstawił rozwiązania eko - sanitacyjne stosowane w Szwecji.

W drugim dniu, Uczestnikom Konferencji zaprezentowano dorobek oraz potencjał naukowo-badawczy Górskiego Centrum Badań i Wdrożeń IT-P w Tyliczu, koncepcję rewitalizacji i rozwoju społ – gosp. Miasta i Gminy Krynica oraz wybrane obiekty w terenie, spośród obu przedstawionych bloków tematycznych.

W okresie sprawozdawczym w kole odbyło się 12 spotkań roboczych oraz organizowano sesje plenarne, z tematyką adequatną do wydarzeń losowych w świecie i w Polsce:

o problematyka trzęsień ziemi ( Haiti – Krynica )

o skutki wezbrań w potokach górskich ( potok Uhryń, Rezerwat Leśny Uhryń,

o Feleczyn – hodowla pstrąga )

o Powodzie w górach ( na Sądecczyźnie – prezentacja PZWM )

 

 

 

 

 

 

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa